The expanding hollow point bullet has excellent ballistic characteristics and a damage-resistant copper tip. Dramatic expansion and deep penetration make it an effective heavy-game bullet.
Sellier & Bellot SB857JRSB Rifle 8mmMauser 196gr Hollow Point Capped 20 Per Box/20 Case
$22.99
Out of stock
| Weight | 1.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 3.30 × 1.20 in |
| Bullet Type | Hollow Point Capped |
| Muzzle Energy | 2691 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 2487 fps |
| Casing Material | Brass |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 8mm Mauser |
| Bullet Weight | 196 gr |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 754908510610 |
| MPN | SB857JRSB |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.