Hollow Point Boat-Tail bullets are the finest in accuracy and consistency.
Sellier & Bellot SB68D Rifle 6.8mmRemSPC 115gr Hollow Point Boat Tail 20 Per Box/30 Case
$20.99
Out of stock
| Weight | 0.8050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 2.40 × 1.10 in |
| Bullet Type | Hollow Point Boat Tail |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 2477 fps |
| Bullet Weight | 115 gr |
| Boxes Per Case | 30 |
| Caliber | 6.8mm Rem SPC |
| Muzzle Energy | 1566 ft lbs |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 754908512683 |
| MPN | SB68D |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.