The Seekins Precision Havak Element drawing on years of precision AR rifle experience and the unparalleled success of our Havak line. Seekins Precision has created the hybrid, ultra-lightweight hunting rifle using aerospace grade 7075 aluminum to encase high strength stainless steel and our Mountain Hunter contoured fluted barrel. Features the Shadow hand-painted color series from our PH2 rifles is now featured on the Element; spiral fluted 5R 416 stainless steel barrel; adjustable trigger; Seekins Carbon Composite stock; threaded muzzle; Integrated recoil lug; 20 MOA rail and bubble level; M16 style extractor; four locking lugs, 90-degree bolt throw and removable bolt head. Includes 5rd Magpul PMAG.
Seekins Precision 0011710073DS Havak Element 6.5 Creedmoor 5+1 21″ Fluted, Black Barrel/Rec, Desert Shadow Camo Synthetic Stock, Scope Mount
$2,249.99
Out of stock
| Weight | 14.4200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.00 × 13.50 × 5.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Sights | Optic Ready |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Weight | 5.50 lbs |
| Barrel Description | Fluted/Threaded |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Action | Bolt Short Action |
| Trigger | Adjustable |
| Barrel Length | 21" |
| UPC | 811452024267 |
| MPN | 0011710073DS |
| Brand | Seekins Precision |






Reviews
There are no reviews yet.