The Dedicated Marksman Rifle (DMR) is Seekins’ do-it-all hammer. Designed for the rigorous and rough lifestyle of competition and duty use. The lower receiver offers ambidextrous controls maximizing efficient manipulation of the weapon from either side, while the proprietary upper receiver and handguard offer a rigid, stable platform for repeatable accuracy under any condition.
Seekins Precision 0011300119-F DMR 22 ARC 22″ Black Stainless Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Stock, Black Polymer Grip, Ambidextrous
$1,749.99
Out of stock
| Weight | 16.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.00 × 13.50 × 5.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Caliber | 22 ARC |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Hand | Ambidextrous |
| Receiver Material | Aluminum |
| Weight | 8.20 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Safety | Lever |
| Trigger | Single Stage |
| UPC | 811452021815 |
| MPN | 0011300119-F |
| Brand | Seekins Precision |






Reviews
There are no reviews yet.