The Dedicated Marksman Rifle (DMR) is Seekins’ do-it-all hammer. Designed for the rigorous and rough lifestyle of competition and duty use. The lower receiver offers ambidextrous controls maximizing efficient manipulation of the weapon from either side, while the proprietary upper receiver and handguard offer a rigid, stable platform for repeatable accuracy under any condition.
Seekins Precision 0011300097-F DMR 223 Wylde 18″ Black Stainless Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Stock, Black Polymer Grip, Ambidextrous
$1,749.99
Out of stock
| Weight | 19.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.50 × 13.50 × 5.50 in |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | yes |
| Hand | Ambidextrous |
| Receiver Material | Aluminum |
| Weight | 8.20 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Sights | None |
| Barrel Length | 18" |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Safety | Lever |
| Trigger | Single Stage |
| UPC | 811452024496 |
| MPN | 0011300097-F |
| Brand | Seekins Precision |






Reviews
There are no reviews yet.