The Stingray 45 adds more firepower to the Concealment Series from Tisas. Featuring a steel frame with the signature Ed Brown Bobtail cut that minimizes the printing when concealed carrying and reduces weight. Other features match design finger relief; Novak front and rear sights, titanium firing pin; Bobtail spring house; 4140 hammer forged steel slide and frame. Includes case, two black magazines, cleaning kit, bushing wrench and trigger lock.
SDS Imports 10100502 1911 Stingray Carry 45 ACP 8+1 5″ Stainless Steel Barrel, Black Cerakote Serrated Slide, Black Cerakote Steel Frame w/Beavertail Black Sunburst G10 Grips
$605.99
Out of stock
| Weight | 4.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.40 × 8.30 × 2.50 in |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Caliber | 45 ACP |
| Frame Finish | Black Cerakote |
| Action | SAO |
| Sight Configuration | Novak Front & Rear |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5" |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Beavertail Grip |
| Grips | Black Sunburst G10 |
| UPC | 723551441312 |
| MPN | 10100502 |
| Brand | SDS IMPORTS LLC |






Reviews
There are no reviews yet.