Savage Arms 93 F features Savage’s AccuTrigger, a crisp, clean trigger that adjusts down to approximately 2.5 pounds. This model has a blued carbon steel barrel, black synthetic stock with cut checkering, a detachable box magazine and a two-position safety immediately behind the bolt handle. It is drilled and tapped for scope mounts and has open sights.
Savage Arms 91800 93 F Full Size 22 WMR 5+1 21″ Matte Blued Carbon Steel Barrel/Receiver, Matte Black Synthetic Stock, Right Hand
$299.99
55 in stock
| Weight | 5.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 5.70 × 3.20 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Metal Finish | Blued |
| Weight | 5 lbs |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Sights | Open; Drilled&Tapped |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| OAL | 39.50" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length | 21" |
| UPC | 062654918001 |
| MPN | 91800 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.