The B Series marries precision with elegance. Crafted for enthusiasts who demand both performance and aesthetics, it’s a testament to timeless style and superior engineering. Featuring ambidextrous thumbhole stock; thread-in headspacing; threaded with cap for 1/2″-28; adjustable AccuTrigger; 20 MOA Picatinny rail and two sling studs. Includes 10rd rotary magazine.
Savage Arms 70817 B Series Timber 17 HMR 10+1 18″ Black Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Woodgrain Fixed Thumbhole Stock
$483.99
16 in stock
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 8.00 × 3.50 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| OAL | 36" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Weight | 5.70 lbs |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Description | Threaded |
| Caliber | 17 HMR |
| Stock Description | Fixed Thumbhole |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| UPC | 062654708176 |
| MPN | 70817 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.