Savage Arms B Series is a bolt-action rimfire rifle. It features an ergonomically designed stock, higher comb, top tang safety and target style, vertical pistol grip. The B series rifle also has a 10-round rotary magazine and the accuracy-boosting adjustable AccuTrigger. This Magnum Compact model has a carbon steel 18″ blued barrel and synthetic black stock.
Savage Arms 70514 B22 Magnum F Compact Bolt Action 22 WMR 10+1 18″ Barrel, Matte Blued Metal Finish & Matte Black Synthetic Stock
$342.99
19 in stock
| Weight | 6.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 5.90 × 3.20 in |
| Weight | 5.25 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Metal Finish | Blued |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Barrel Length | 18" |
| OAL | 35.50" |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 WMR |
| UPC | 062654705144 |
| MPN | 70514 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.