The Savage Stance XR Night Sights refines the micro pistol into a thin, easily concealable firearm that is built to be both functional in the hand as it is easy to conceal. With its aggressive surface textures, advanced slide serrations and ergonomic grip, Stance XR is designed to be comfortable when holstered and formidable when it needs to be. The Quick Release Optics (QRO) plate makes installing and removing optics simple and quick. Includes hard case, two interchangeable backstraps, one 10rd and one 13rd extended magazine.
Savage Arms 67057 Stance XR 9mm 13+1 3.20″ Natural Black Nitride Ported Stainless Steel Slide FDE Glass Filled Nylon Grip Ambidextrous
$645.99
Out of stock
| Weight | 2.8050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 9.50 × 2.90 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Safety | Manual |
| Capacity | 13+1 |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Grips | FDE GFN |
| Action | Striker Fire |
| Slide Description | Ported/Serrated |
| Barrel Length | 3.20" |
| UPC | 011356670571 |
| MPN | 67057 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.