The Savage Arms 110 Magpul Scout is the perfect choice for hunting, target shooting and tactical applications. Features full length extended picatinny rail; button-rifled, threaded barrel with muzzle brake; adjustable iron sights, integrated and removable rear peep sight and fully adjustable front sight post; Magpul Hunter Stock with aluminum bedding block; fully adjustable length of pull; M-LOK slots on forend sides and bottom; full length extended Scout-Style rail; AICS-style detachable box magazine; user-adjustable AccuTrigger; 3-Position tang safety and factory blueprinted action.
Savage Arms 58195 110 Scout Full Size 5.56 NATO 10+1 16.50″ Flat Dark Earth Threaded Barrel, Picatinny Rail Carbon Steel Receiver, Magpul Hunter Synthetic Stock Left Hand
$1,021.99
Out of stock
| Weight | 11.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.50 × 3.30 in |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Twist | 1:8" |
| Stock Description | Magpul Hunter |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| OAL | 38.50" |
| Trigger | Adjustable AccuTrigger |
| Sights | Adj Iron |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Hand | Left Hand |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight | 8.40 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| UPC | 011356581952 |
| MPN | 58195 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.