Savage once again proves there’s no limit to the adaptability of the Model 110. The new 110 PCS is a bolt-action pistol built around the 110s factory blueprinted action. The 110 PCS has a user-adjustable AccuTrigger for a crisp, clean pull. The action is secured in a one-piece aluminum chassis from Modular Driven Technologies (MDT) and includes an AICS-style detachable box magazine. The 110 PCS combines compact performance with the Model 110s exceptional reputation for accuracy and reliability. This Model is Left-Hand Bolt, Right-Side Ejection. Accepts most AR-15 pistol grips.
Savage Arms 57797 110 PCS 6.5 Creedmoor 10+1 10.50″ Matte Black Carbon Steel /Black Rubber Grips Left Hand
$974.99
9 in stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.10 × 7.20 × 2.60 in |
| Sights | Optics Ready |
| Stock Finish | Black Cerakote |
| Barrel Length | 10.50" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Material | Aluminum |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Grips | Black Rubber |
| Weight | 5.62 lbs |
| UPC | 011356577979 |
| MPN | 57797 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.