The complete package is finally here. The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage AccuTrigger, thread-in heasdpacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency.
Savage Arms 57303 110 Apex Hunter XP 243 Win 4+1 22″, Matte Black Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
$704.99
Out of stock
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 8.00 × 3.50 in |
| Sights | Optic Ready |
| Safety | Manual Thumb |
| Caliber | 243 Win |
| Metal Finish | Black |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Twist | 1:9.25" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| OAL | 42.25" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 7.73 lbs |
| UPC | 011356573032 |
| MPN | 57303 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.