Savage’s 110 Hog Hunter model is built for any hard-hitting hunt while being form-fitting for any hunter. The 110 Hog Hunter also features AccuTrigger for flexibility, a threaded carbon steel barrel, adjustable iron sights, soft grip fore-end and pistol grip, and a detachable box magazine. This 308 Winchester model has a 20″ matte black barrel, OD green finish stock and forend, and adjustable length of pull.
Savage Arms 57019 110 Hog Hunter 308 Win 4+1 20″, Matte Black Metal, OD Green Synthetic Stock
$514.99
Out of stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.20 × 3.50 in |
| Sights | Adjustable Iron |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Metal Finish | Black |
| Barrel Length | 20" |
| Twist | 1:10" |
| FireArm | yes |
| OAL | 40.13" |
| Stock Description | Fixed AccuFit |
| Caliber | 308 Win |
| Weight | 7.30 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Finish Group | Green |
| Muzzle | Threaded |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Safety | Top Tang |
| Trigger | AccuTrigger |
| UPC | 011356570192 |
| MPN | 57019 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.