Meet your new go-anywhere rimfire rifle. This take-down rimfire rifle will quickly become your go-to backpack rifle. Camping, hiking, boating, hitting the range or any outdoor activity, this rifle breaks down to easily transport with you in your pack. Breaking open this A Series Takedown is as simple as a twist. Additional magazine storage in the buttstock or dry storage in the pistol grip are added features that make this rifle a purpose-built tool for your outdoor adventures. Available in 22 LR, no other rimfire rifles brings this level of flexibility
Savage Arms 47262 A22 Takedown 22 LR 10+1 18″ Threaded Barrel, Blued Barrel/Rec, FDE Synthetic Stock with Mag Storage, Optics Mount with Low-Pro Sights
$461.99
2 in stock
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 8.00 × 3.00 in |
| Weight | 6.10 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Barrel Length | 18" |
| Stock Description | Takedown |
| Muzzle | Threaded |
| OAL | 41" |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 062654472626 |
| MPN | 47262 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.