The Axis 2 Pro features the user-adjustable AccuTrigger; thread-in headspacing; Savage camo patterns; threaded barrel; a Picatinny rail; updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather.
Savage Arms 32322 Axis 2 Pro 400 Legend 4+1 20″ Gun Metal Bronze Cerakote Heavy Sporter Threaded Barrel & Picatinny Rail Carbon Steel Receiver, Fixed Western Camo Synthetic Stock, Right Hand
$582.99
45 in stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.20 × 3.30 in |
| Caliber | 400 Legend |
| Trigger | Adj AccuTrigger |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| OAL | 40.50" |
| Barrel Length | 20" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.90 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Heavy Sporter Threaded |
| UPC | 011356323224 |
| MPN | 32322 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.