The Mark II FV SR offers user-adjustable AccuTrigger technology for crisp, customized trigger pulls. Its heavy, button-rifled, barrel is also fluted, threaded and paired with a black synthetic stock. The rifle has a detachable box magazine and one-piece scope rail.
Savage Arms 28702 Mark II FV-SR Full Size 22 LR 5+1 16.50″ Matte Blued Heavy Button Rifled Barrel, Matte Blued Carbon Steel Receiver, Matte Black Synthetic Stock, Right Hand
$291.99
25 in stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 6.00 × 3.30 in |
| Sights | Picatinny Rail |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Metal Finish | Blued |
| Barrel Length | 16.50" |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Barrel Description | Heavy Button Rifled |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Weight | 5.50 lbs |
| OAL | 35.25" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Trigger | AccuTrigger |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 062654287022 |
| MPN | 28702 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.