The Stevens over/under line-up is adding value to the sporting clays and trap leagues with the new 555 Sporting model. Its lightweight aluminum alloy receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. Added features like a raised ventilated rib with mid-bead, recoil reducing ports, and front fiberoptic sight give shooters a competitive advantage and the adjustable cheek riser accommodates any framed shooter at a price thats unmatched among comparable models.
Savage Arms 18964 555 Sporting Compact 12 Gauge 3″ 2rd 26″ Ported Over/Under Barrel, Silver Rec, Oiled Turkish Walnut Furniture, Adj. Cheek Rest Stock, Fiber Optic Sight, Five Ext. Chokes
$751.99
7 in stock
| Weight | 8.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 9.10 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 5.30 lbs |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 2rd |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Bead |
| Stock Description | Adj Cheekrest |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| OAL | 42.50" |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Action | Break Open |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| UPC | 011356189646 |
| MPN | 18964 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.