The Model 12 F/TR is designed for unparalleled accuracy at extreme distances, thanks in part to a user-adjustable Target AccuTrigger that allows the shooter to fine-tune pull from 6 ounces to 2.5 pounds. The 30-inch, full-profile stainless steel barrel is button rifled and perfectly balanced with the wood laminate stock. The 12 F/TR includes an oversized bolt handle and single-shot Target Action.
Savage Arms 18154 12 F/TR 308 Win Caliber with 1rd Capacity, 30″ 1:12″ Twist Barrel, Matte Stainless Metal Finish & Gray Laminate Stock Right Hand (Full Size)
$1,330.99
Out of stock
| Weight | 19.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.80 × 10.80 × 4.60 in |
| Weight Range | 12 lbs to 12.99 lbs |
| Stock Description | Gray Laminate |
| Capacity | 1 |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | Drilled & Tapped |
| FireArm | yes |
| Safety | Three-Position |
| Caliber | 308 Win |
| Action | Bolt |
| OAL | 50" |
| Weight | 12.65 lbs |
| Barrel Description | 30" Button-Rifled |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:12" |
| Trigger | AccuTrigger |
| UPC | 011356181541 |
| MPN | 18154 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.