The SAR SR .357 Magnum 6 shot, traditional, double-action trigger revolvers that have an external hammer which allows these to be cocked for crisp, single-action shots. The double-action trigger pull is consistent and catch-free; the single-action is crisp and light. The revolvers feature a tall, ramp-style, changeable front sight and an adjustable rear sight; ergonomic, synthetic grip has finger grooves to improve control and handling of the revolver; drop safety and a hammer block; alloy-forged steel frame, barrel and cylinder. The barrel has a full-length underlug that also shrouds the ejection rod. These steel-framed pistols fit nicely in the hand, and due to their weight, reduce muzzle jump as well.
SAR USA SARSR38ST4 SAR SR 38 Special/357 Mag 6 Shot, 4″ Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame w/Black Finger Groove Grip, Drop Safety/Hammer Block Safety, Exposed Hammer
$764.99
Out of stock
| Weight | 4.5650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.30 × 10.90 × 3.40 in |
| Grips | Black Finger Groove |
| Weight | 41.40 oz |
| OAL | 9.40" |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Steel Frame |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| UPC | 810075872255 |
| MPN | SARSR38ST4 |
| Brand | Sar USA |






Reviews
There are no reviews yet.