The Rossi Rio Bravo is based on the company’s popular line of R92 lever-action firearms. For 2022 Rossi introduces two new Rio Bravo’s to the popular line. One of the new rifles showcase beautiful gold accents and the other coated with a durable gold PVD on the receiver. The Rio Bravo is well suited for small-game hunting, adventurous target shooting, around-the-farm pest control and can be used for youth training.
Rossi RL22181SYEN21 Rio Bravo 22 LR 15+1 18″ Black Polished Alloy Steel Barrel, Black w/Engraved US Flag Aluminum Receiver, Black Synthetic Fixed Stock
$316.99
25 in stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.20 × 6.00 × 2.40 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Action | Lever |
| Sights | Adj Drift Front/Adj Buckhorn Rear |
| FireArm | yes |
| Receiver Material | Aluminum |
| OAL | 35.90" |
| Weight | 5.17 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Barrel Length | 18" |
| Twist | 1:16" RH |
| Caliber | 22 LR |
| Safety | Crossbolt |
| Capacity | 15+1 |
| UPC | 754908900374 |
| MPN | RL22181SYEN21 |
| Brand | Rossi |






Reviews
There are no reviews yet.