CALIBER:.223 WYLDE CHAMBER FOR 5.56MM AND .223 CALIBERUPPER RECEIVER:FORGED A4BARREL:18-INCH HEAVY MATCH STAINLESS STEEL, CRYOGENICALLY TREATED, 1:8 TWISTMUZZLE DEVICE:RRA OPERATOR MUZZLE BREAK / 1/228 THREADGAS BLOCK:LOW PROFILE GAS BLOCKHANDGUARD:RRA 13 INCH EXTENDED LIGHTWEIGHT FREE FLOAT RAIL, M-LOK COMPATIBLEINCLUDES:BOLT CARRIER GROUP AND CHARGING HANDLE ASSEMBLY.
Rock River Arms AR0598.V1 LAR-15M All Terrain Hunter Complete Upper, 223 Wylde 18″ Stainless Heavy Match Barrel, Black Rec/13″ M-LOK Handgaurd, Operate Muzzle Brake
$673.99
Out of stock
| Weight | 6.1950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.30 × 5.90 × 5.70 in |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | No |
| Barrel Length | 18" |
| Handguards | 13" M-LOK |
| Receiver Finish | Black |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| UPC | 842834101139 |
| MPN | AR0598.V1 |
| Brand | Rock River Arms |






Reviews
There are no reviews yet.