The M1911 GI standard is a representation of the original US GI combat issue 1911, built with our exacting engineering standards. Featuring fixed, Low Profile sights; traditional smooth slim design; parkerized matte coating and checkered rubber grips. Includes one magazine.
Rock Island 56867 GI Sports South Exclusive Full Size Frame 10mm Auto 8+1 5″ Black Bull Barrel, Black Parkerized Serrated Steel Slide, Black Parkerized Steel Frame w/Beavertail, Black Rubber Grip
$495.99
Out of stock
| Weight | 4.2750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.30 × 10.40 × 2.60 in |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Grip/Thumb |
| Grips | Black Rubber |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5" |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 10mm Auto |
| Frame Finish | Black Parkerized |
| UPC | 4806015568674 |
| MPN | 56867 |
| Brand | Armscor |






Reviews
There are no reviews yet.