Rizzini’s 50 years of manufacturing experience is showcased in the simplicity of the BR110. Featuring a slim low-profile receiver, upgraded Turkish walnut stock with 26 LPI checkering and a classic Schnabel forearm. The BR110 Light is a great option for the hunter looking to go further and hunt longer. Its alloy frame reduces the weight of the gun for easier swing and pointability, barrel of nickel chrome steel. Bores are chrome lined for corrosion resistance and ease of maintenance. Includes 5 nickel plated, flush fitting chokes, choke wrench and case; plastic hard case with fit interior and velvet stock sleeve and barrel sleeve.
Rizzini USA 2201-16 BR110 Field 16 Gauge 28″ O/U VR 2rd 3″ Black Cerakote Turkish Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size) Includes Multi-Choke
$2,375.99
Out of stock
| Weight | 13.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.00 × 11.40 × 3.50 in |
| Barrel Length | 28" |
| Chokes Included | 5 |
| Barrel Description | 29" Chrome-Lined, Vent Rib |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Action | Break Open |
| Barrel Length Range | 29" to 29.99" |
| Safety | Manual Thumb |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | Silver Bead Front |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| FireArm | yes |
| Gauge | 16 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Hand | Right |
| Capacity | 2 |
| Weight | 6.75 lbs |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 853418220122 |
| MPN | 11011629 |
| Brand | RIZZINI USA |






Reviews
There are no reviews yet.