Rio Game Load is offered in a broad line-up of shot sizes, payload weights and velocities. It is a dove specific load for all conditions whether shooting mourning dove up to the high-flying white-wing dove.
Rio Ammunition RCHV368 Game Load 410Gauge 3″ 11/16oz 8Shot 25 Per Box/10 Case
$19.99
1000 in stock
| Weight | 1.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.80 × 2.60 × 2.50 in |
| Shot Size | 8 |
| Ounces | 11/16 oz |
| Muzzle Velocity | 1150 fps |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Gauge | 410 Gauge |
| Rounds Per Box | 25 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 8435101622103 |
| MPN | RCHV368 |
| Brand | RIO AMMUNITION |






Reviews
There are no reviews yet.