RIO’s Royal Buckshot is ideal for in the field, home defense, and law enforcement agencies worldwide. The sheer kinetic energy and knockdown power of this buckshot makes for an excellent choice for whitetail-sized game, wild boars, or foxes and provides unmatched performance when you need it most. This low recoil 12 gauge load has a 00 buck shot size.
Rio Ammunition RBLR129 Royal Buck Low Recoil 12Gauge 2.75″ 9Pellets 00Buck Shot 5 Per Box/50 Case
$3.99
1000 in stock
| Weight | 0.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 3.00 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Muzzle Velocity | 1200 fps |
| Ounces | 9 Pellets |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 8435101618717 |
| MPN | RBLR129 |
| Brand | RIO AMMUNITION |






Reviews
There are no reviews yet.