The Model 700 SPS Tactical is a highly maneuverable member of the family. It’s built for tack-driving accuracy with a 16.50″ heavy-contour tactical-style barrel and dual-point pillar bedding in its black synthetic stock. Hogue over moldings on the stock facilitate sure handling, and it has a semi-beavertail forend for added stability off a rest.
Remington Firearms (New) R85538 700 SPS Tactical Full Size 308 Win 4+1 16.50″ Matte Blued Heavy Barrel & Receiver, Ghillie Green Fixed Hogue Pillar-Bedded Overmolded Stock, Right Hand
$985.99
Out of stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.50 × 7.00 × 3.00 in |
| Barrel Length | 16.50" |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| OAL | 36.25" |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Description | Hogue OverMolded |
| Weight | 7.50 lbs |
| Muzzle | Thread Protector |
| Stock Finish Group | Green |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| UPC | 810070682118 |
| MPN | R85538 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.