Equally as good for personal defense and bringing down big game, Remington High Terminal Performance (HTP) packs ample punch to deliver instant stopping power when you need it most. HTP is manufactured with premier primers, brass cases, and propellants.
Remington Ammunition 28295 HTP 9mmLuger 147gr Jacketed Hollow Point 20 Per Box/25 Case
$14.99
851 in stock
| Weight | 0.6800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 2.60 × 1.40 in |
| Bullet Weight | 147 gr |
| Caliber | 9mm Luger |
| Application | Home Defense |
| Muzzle Energy | 320 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 990 fps |
| Bullet Type | Jacketed Hollow Point |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Boxes Per Case | 25 |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 047700496504 |
| MPN | 28295 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.