Express Buckshot’s combination of heavy cushioning behind the shot column and a granulated polymer buffering helps maintain pellet roundness for tight even patterns. It is loaded with Remington’s Power-Piston one-piece wad for consistent patterns.
Remington Ammunition 26877 Express Buckshot 20Gauge 2.75″ 3Buck Shot 15 Per Box/5 Case
$26.99
Out of stock
| Weight | 1.4050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.80 × 2.90 × 2.50 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Ounces | 8 Pellets |
| Shot Size | 3 Buck |
| Muzzle Velocity | 1220 fps |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 5 |
| Rounds Per Box | 15 |
| UPC | 047700308005 |
| MPN | 26877 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.