The time-proven excellence of Express XLR Extra Long Range line is for everything from pheasant and quail to rabbits and squirrels. It is simply, the best-balanced, tightest-patterning upland field loads. The load features the same premium performance decades of shooters have come to know and trust.
Remington Ammunition 20747 Express XLR 410Gauge 2.50″ 1/2oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$23.99
56 in stock
| Weight | 1.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.60 × 2.60 × 2.50 in |
| Length | 2.50" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Gauge | 410 Gauge |
| Ounces | 1/2 oz |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 7.5 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1250 fps |
| UPC | 047700017204 |
| MPN | 20747 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.