The Remington Ultimate Defense Buckshot delivers dense, devastating patterns and massive knockdown power when the stakes are at their highest. Short-range patterns in smoothbore barrels are tight and effective for one-shot confidence.
Remington Ammunition 20713 Ultimate Defense Buckshot 12Gauge 2.75″ 00Buck Shot 5 Per Box/20 Case
$8.99
2000 in stock
| Weight | 0.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.10 × 2.60 × 0.70 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Muzzle Velocity | 1325 fps |
| Application | Home Defense |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 9 Pellets |
| UPC | 047700519807 |
| MPN | 20713 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.