The Remington Ultimate Defense Buckshot delivers dense, devastating patterns and massive knockdown power when the stakes are at their highest. Short-range patterns in smoothbore barrels are tight and effective for one-shot confidence.
Remington Ammunition 20707 Ultimate Defense Buckshot 410Gauge 3″ 000Buck Shot 15 Per Box/10 Case
$26.99
285 in stock
| Weight | 0.9250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.90 × 2.50 × 1.70 in |
| Ounces | 5 Pellets |
| Shot Size | 000 Buck |
| Application | Home Defense |
| Muzzle Velocity | 1125 fps |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Gauge | 410 Gauge |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Type | Home Defense |
| Rounds Per Box | 15 |
| UPC | 047700512501 |
| MPN | 20707 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.