The Remington Ultimate Defense Buckshot delivers dense, devastating patterns and massive knockdown power when the stakes are at their highest. Short-range patterns in smoothbore barrels are tight and effective for one-shot confidence.
Remington Ammunition 20681 Ultimate Defense Buckshot 20Gauge 2.75″ 3Buck Shot 5 Per Box/20 Case
$8.71
Out of stock
| Weight | 0.4150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.60 × 2.50 × 0.90 in |
| Application | Home Defense |
| Gauge | 20 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Muzzle Velocity | 1140 fps |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 17 Pellets |
| Shot Size | 3 Buck |
| UPC | 047700527703 |
| MPN | 20681 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.