The Radical Firearms complete AR-Pistol is a fully Mil-Spec AR-15 pistol built using law enforcement grade upper receivers and mil spec lowers. The 4140 chromoly vanadium steel barrel is Melonite treated for a harder-than chrome finish. This same finish is applied to the bolt carrier groups, helping to reduce receiver wear and increase reliability. The bolt heads are MIL-STD and MPI for quality assurance. The full-length, free-float handguard keeps your hands cool and provides plenty of room for accessories. This model has a 7.5″ barrel, Radical Firearms 7″ RPR handguard with Magpul M-LOK slots on sides and bottom of the rail.
Radical Firearms FP75556M47RPR Forged RPR 5.56x45mm NATO 7.50″ 30+1 Black Anodized Buffer Tube Stock Black Polymer Grip
$512.99
89 in stock
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 7.00 × 2.70 in |
| Sights | Optic Ready |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7.50" |
| OAL | 23.25" |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Stock Finish | Black |
| Stock Type | Buffer Tube |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized/Black Melonite |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 816903022366 |
| MPN | FP75556M47RPR |
| Brand | Radical Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.