The Model 1 features fully ambidextrous controls; Cerakoted upper receiver, lower receiver and handguard together for perfect color match; extended aluminum hand guard w/Magpul M-LOK Modular Mounting System and integrated upper handguard; stainless steel anti-rotation pin; Radian Raptor-SD Suppressor-Optimized ambidextrous charging handle; Radian Talon Modular Ambidextrous 45/90 safety selector; ATC AR Gold Match grade trigger and 6-Position Mil-Spec receiver extension w/QD End Plate.
Radian Weapons R0515 Model 1 Pistol 223 Wylde 30+1 10.50″, OD Green Billet Rec/M-Lok Handguard, Smooth Buffer Tube (No Brace), Magpul Grip, Ambi Controls, Dead Air QD Flash Hider, Adj. Triggers
$3,064.99
2 in stock
| Weight | 2.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.00 × 13.00 × 5.00 in |
| Barrel Length | 10.50" |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | yes |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Stock Finish | Black |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | Black Magpul |
| UPC | 817093027940 |
| MPN | R0515 |
| Brand | RADIAN WEAPONS |






Reviews
There are no reviews yet.