The Radian Model 1 Upper Receiver and Hand Guard are precision CNC machined as a matching set, structurally reinforced in critical areas for improved strength and rigidity. The upper receiver is cut from billet 7075-T6 aluminum and assembled with dust cover, hand guard anti-rotation pin, light weight forward assist, and Raptor-SD Ambidextrous Charging Handle. The hand guard features Magpul M-LOK accessory mounting slots that attach to the barrel nut using four steel cross bolts coated in black nitride for corrosion resistance.
Radian Weapons R0193 Model 1 Upper & Handguard Set Multi-Caliber 7075-T6 Aluminum Radian Black Cerakote Receiver, 15.50″ Magpul M-LOK Handguard for AR-15
$959.99
Out of stock
| Weight | 3.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 4.00 × 4.00 in |
| Receiver Finish | Radian Black Cerakote |
| Handguards | 15.50" Magpul M-LOK |
| Handguard Finish | Radian Black Cerakote |
| Sights | Optic Ready |
| FireArm | No |
| Receiver Description | Aluminum |
| Caliber | Multi-Caliber |
| UPC | 817093026356 |
| MPN | R0193 |
| Brand | RADIAN WEAPONS |






Reviews
There are no reviews yet.