The design philosophy behind the Radian Model 1 uses the highest quality raw materials, most precise CNC machining equipment, and best components available to create a weapon that seamlessly blends form and function. The Model 1 features fully ambidextrous controls, adding much-needed utility for both left and right handed shooters. Every Model 1 is assembled by hand, one at a time, by a trained gunsmith who inspects, test fires, and cleans the weapon to personally guarantee it meets the most rigid quality standards.
Radian Weapons R0027 Model 1 Complete Upper 300 Blackout 9″ Black Nitride Barrel
$1,829.99
Out of stock
| Weight | 5.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.00 × 5.50 × 5.00 in |
| Barrel Length | 9" |
| FireArm | No |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | 416R Stainless Steel |
| Caliber | 300 Blackout |
| UPC | 817093020859 |
| MPN | R0027 |
| Brand | RADIAN WEAPONS |






Reviews
There are no reviews yet.