The Complete Upper is constructed of billet machined 7075-T6 aluminum with proprietary Extended aluminum hand guard w/ Magpul M-LOK mounting system and integrated upper/hand guard stainless steel anti-rotation pin. Its match grade 416R stainless steel barrel has polished crown/feed ramps, and is threaded. The upper also utilizes enhanced black nitride M16 BCG, lightweight forward assist, Radian Raptor-SD suppressor-optimized ambidextrous charging handle, and a direct impingement gas system.
Radian Weapons R0024 Complete Upper 223 Wylde 14.50″ Black Barrel, 7075-T6 Aluminum Radian Black Receiver, Extended with Magpul M-LOK Handguard for AR-15
$1,994.99
3 in stock
| Weight | 6.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 5.60 × 4.90 in |
| Sights | Optic Ready |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | No |
| Receiver Description | Aluminum |
| Receiver Finish | Radian Black |
| Barrel Material | 416R Stainless Steel |
| Handguards | Extended with Magpul M-LOK |
| Handguard Finish | Radian Black |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Barrel Length | 14.50" |
| Barrel Finish | Black |
| UPC | 817093020828 |
| MPN | R0024 |
| Brand | RADIAN WEAPONS |






Reviews
There are no reviews yet.