PPU’s Subsonic Line ammunition is manufactured to strict quality production standards and will exceed all expectations. It has been in use by military, law enforcement, and training because of its lower noise and lower recoil benefits.
PPU PPS9MM Subsonic 9mmLuger Subsonic 158gr Full Metal Jacket 50 Per Box/20 Case
$20.99
Out of stock
| Weight | 1.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.70 × 2.30 × 1.30 in |
| Muzzle Energy | 317 ft lbs |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Caliber | 9mm Luger |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 950 fps |
| Bullet Weight | 158 gr |
| Rating | Subsonic |
| UPC | 8605003810131 |
| MPN | PPS9MM |
| Brand | PPU |






Reviews
There are no reviews yet.