PPU’s Subsonic Line ammunition is manufactured to strict quality production standards and will exceed all expectations. It has been in use by military, law enforcement, and training because of its lower noise and lower recoil benefits.
PPU PPS76239 Subsonic 7.62x39mm 182gr Full Metal Jacket Boat Tail 20 Per Box/50 Case
$16.99
Out of stock
| Weight | 0.9400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.80 × 2.30 × 1.10 in |
| Bullet Weight | 182 gr |
| Muzzle Energy | 432 ft lbs |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Bullet Type | Full Metal Jacket Boat Tail |
| Muzzle Velocity | 1033 fps |
| Boxes Per Case | 50 |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 8605003817437 |
| MPN | PPS76239 |
| Brand | PPU |






Reviews
There are no reviews yet.