Defense Line Handgun ammunition is loaded with PPU’s innovative, proprietary jacketed bullets that maximize stopping power by providing improved expansion and maintaining bullet density. When protecting yourself and others the stakes are always high, depending on PPU quality, performance, and dependability.
PPU PPD10 Defense 10mmAuto 180gr Jacketed Hollow Point 50 Per Box/10 Case
$24.99
48 in stock
| Weight | 1.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.10 × 2.50 × 1.50 in |
| Application | Home Defense |
| Bullet Type | Jacketed Hollow Point |
| Casing Material | Brass |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 469 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 1115 fps |
| Bullet Weight | 180 gr |
| Boxes Per Case | 10 |
| Caliber | 10mm Auto |
| UPC | 8605003813323 |
| MPN | PPD10 |
| Brand | PPU |






Reviews
There are no reviews yet.