PMC’s X-TAC is the choice for the professional and enthusiast alike. The Battle Packs are built to take a beating to keep your PMC Ammunition safe and secure. PMC Battle Packs are vacuum-sealed and wrapped in a high-density advanced polymer sleeve. Inside the Battle Packs, ammo is packaged in regular PMC boxes.
PMC 556(M55)BP X-Tac Battle Pack 5.56x45mmNATO 62gr Light Armor Piercing Green Tip 120 Per Box/5 Case
$79.99
Out of stock
| Weight | 3.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.50 × 4.00 × 1.70 in |
| Rounds Per Box | 120 |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Muzzle Energy | 1323 ft lbs |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3100 fps |
| Boxes Per Case | 5 |
| Bullet Type | Light Armor Piercing Green Tip |
| Bullet Weight | 62 gr |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| UPC | 741569010610 |
| MPN | 556(M55)BP |
| Brand | PMC |






Reviews
There are no reviews yet.