PMC’s Bronze Handgun is manufactured with the same quality and dependability built into the Starfire ammunition. All PMC cartridges must pass through the rigorous inspection of the electronic powder check station. If the propellant in any cartridge varies by as little as two-tenths of one grain, the system stops, and that cartridge is discarded.
PMC 45A Bronze 45ACP 230gr Full Metal Jacket 50 Per Box/20 Case
$25.99
784 in stock
| Weight | 2.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.60 × 2.80 × 1.40 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 45 ACP |
| Muzzle Energy | 352 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 830 fps |
| Bullet Weight | 230 gr |
| UPC | 741569070225 |
| MPN | 45A |
| Brand | PMC |






Reviews
There are no reviews yet.