The 1873 Deluxe Alchimista III features a set back wider trigger, and lowered hammer, while adding a distinctive octagonal barrel. It retains the physical configuration of the Standard version, but aesthetically takes it to a whole new level, in engraved barrel, cylinder, and frame forming a beautiful contrast making it stand out from the rest.
Pietta GW45ALO512NMCW 1873 GW2 Deluxe Alchimista III 45 Colt (LC) 6rd 5.50″ Overall Blued Engraved Steel with Checkered Walnut Army Grip
$888.99
Out of stock
| Weight | 2.9900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.70 × 6.70 × 2.80 in |
| Capacity | 6rd |
| Sights | Blade Front |
| Grips | Checkered Walnut Army |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Cylinder Finish | Blued Engraved |
| Barrel Finish | Blued Engraved |
| Frame Description | Steel Frame |
| UPC | 641996211676 |
| MPN | GW45ALO512NMCW |
| Brand | PIETTA (EMF COMPANY INC) |






Reviews
There are no reviews yet.