If you’re looking to build something on an AR15 platform and want the absolute best semiautomatic tactical rifle upper, consider building around this POF-USA Minuteman upper. The Patriot Ordnance Factory Minuteman provides the end user with some of the most impressive innovations in the industry, from the 4150 nitride-treated steel barrel with three-pronged flash hider to the Strike Eagle ambidextrous charging handle that is built for speed & comfort. This complete Minuteman 16.5″ upper receiver assembly is chambered for 350 Legend , E Squared chamber and utilizes semiautomatic direct impingement technology. It features a Renegade rail that’s M-LOK compatible. It also has four integrated quick-detach sling mounts. This MILSPEC upper receiver will make your build something special.
Patriot Ordnance Factory Minuteman Complete Upper 350 Legend 16.50″ Black Nitride Barrel Aluminum Black Anodized Receiver 14.50″ M-LOK Handguard Lo Pro DI Gas Block (Mid Length)
$881.99
Out of stock
| Weight | 4.7750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.10 × 4.70 × 4.50 in |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Length | 16.50" |
| FireArm | No |
| Caliber | 350 Legend |
| Handguards | 14.50" M-LOK |
| Handguard Finish | Black Anodized |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Material | 4150 Chrome Moly Vanadium Steel |
| Receiver Finish | Black Hard Coat Anodized |
| UPC | 847313016539 |
| MPN | 01653 |
| Brand | Patriot Ordnance Factory |






Reviews
There are no reviews yet.