The LMR Base is a compact, lightweight platform built for precision and reliability, incorporating POF-USAs proprietary technology. The receiver set has been Hard Anodized black in color and features a 15″ M-LOK Handguard. The rail system provides a MIL-STD 1913 rail at the 12 o’clock position. There are multiple M-LOK mounting interfaces for accessories at the 3, 6 and 9 o’clock positions. The BASE rifle gives you a light weight, reliable firearm, that can be upgraded at any time. Includes 10rd PMAG.
Patriot Ordnance Factory 02359 LMR Base *CA Compliant 308 Win 10+1 16.50″ 416 Stainless Steel 7075-T6 Aluminum Receiver A2 Style Grip
$1,131.99
6 in stock
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 9.00 × 4.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Stock Description | Pinned MFT Minimalist |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| OAL | 34" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Sights | None |
| Weight | 6.30 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Trigger | Mil-Spec |
| UPC | 847313023599 |
| MPN | 02359 |
| Brand | Patriot Ordnance Factory |






Reviews
There are no reviews yet.