The Earl is a five-shot, single action 1860-styled mini-revolver chambered in .22 Magnum. With its’ heavy octagonal barrel, top strap channel and bead front sight, The Earl could become your favorite plinker.
North American Arms 18603 1860 The Earl 22 WMR 5rd 3″ Barrel, Overall Stainless Steel Finish & Rosewood Boot Grip
$356.99
Out of stock
| Weight | 2.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 7.00 × 2.50 in |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| OAL | 6.75" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 5rd |
| Sights | Post Front |
| Grips | Rosewood Boot |
| Frame Size | Small |
| Weight | 8.30 oz |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 3" |
| Weight Range | 3 oz to 8.99 oz |
| Caliber | 22 WMR |
| UPC | 744253001963 |
| MPN | 18603 |
| Brand | NAA |






Reviews
There are no reviews yet.