The Mossberg 935 Magnum is for tough game that require magnum loads, with superior down-range performance, overboarded barrels, dual vent system and comparably one of the softest shooting 3.5″ shotguns. It features quick-empty magazine release button, stock drop spacer system, and a drilled & tapped receiver.
Mossberg 81000 935 Magnum Waterfowl 12 Gauge 3.5″ 4+1 28″ Matte Blued Barrel Black Synthetic Stock Right Hand
$773.99
Out of stock
| Weight | 11.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.70 × 9.00 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Trigger | Standard |
| Choke Configuration | Accu-Mag |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7.75 lbs |
| Barrel Description | 28" Overbored, Vent Rib |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Steel |
| OAL | 49" |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 015813810005 |
| MPN | 81000 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.