The 835 Ulti-Mag manages the most punishing magnum loads with overbored and ported barrels for better shot patterns and reduced felt recoil and muzzle jump for quicker follow-up shots. This combo package includes two 24″ barrels for the pump action shotgun. The vent rib barrel with fiber optic sights and an Ulti-Full choke tube is perfect for turkey hunting, and the fully rifled barrel comes with a cantilever scope base. The synthetic stock features a dual comb and has a fixed 13.875″ LOP.
Mossberg 62419 835 Ulti-Mag Turkey/Deer 12 Gauge 24″ Mossy Oak Break-Up Country
$656.99
25 in stock
| Weight | 12.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.60 × 9.10 × 3.60 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Synthetic |
| Choke Configuration | Manual |
| Stock Description | Mossy Oak Break-Up Country |
| Capacity | 6+1 |
| Trigger | Vent Rib Ported/Ported |
| OAL | 44.75" |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Action | Pump |
| Weight | 7.50 lbs |
| Hand | Right |
| UPC | 015813624190 |
| MPN | 62419 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.