For the ultimate in shooting flexibility, the 590S Series cycles 1.75,” 2.75,” or 3″ shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S
Mossberg 51601 590S Shockwave 12 Gauge 8+1(1.75″) 5+1(2.75″) 4+1(3″) 3″ Chamber, 14.375″ Barrel, Matte Blued Metal Finish, Corncob Forend w/Strap, Dual Extractors, Raptor Birdshead Grip Stock
$632.99
25 in stock
| Weight | 7.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.30 × 7.70 × 2.80 in |
| OAL | 30.75" |
| Metal Finish | Fixed Pistol Grip |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 14.38" |
| Stock Type | Bead Front |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Action | Pump |
| Caliber | 14.38" |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Sights | Bead Front |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Capacity | 8+1 |
| UPC | 015813516013 |
| MPN | 51601 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.